Heřmaneč 2.7.2011

Gejzír

V sobotu 2. 7. 2011 vyrážíme letos již podruhé na soutěž do Heřmanče, tentokrát jde o místní okrskovou soutěž, jde tedy o styl sání na dvě krátké savice a rozhazování na 2 B, na kterou jsme byli také pozváni. V pátek a vlastně také v sobotu ráno opět rozebíráme mašinu, doufáme, že již snad letos naposled, a krátce po poledni se již plně připraveni scházíme u zbrojnice. Počasí navzdory předpovědi nevypadá až tak hrozně. Zatím neprší, i když nějaká mračna se po obloze míhají. Po příjezdu zjišťujeme, že na místě je pouze osm družstev a tak si říkáme, že výsledek by nemusel být tak špatný. Při zahřívání mašiny zjišťujeme, že se nám rozbil vypínač a nejde vypnout Máňa, strojník se jí naučí vypínat šroubovákem, který si schovává na nádrži, aby jí mohl vypnout po útoku. Podceňujeme přípravu a dáváme si každý pouze jedno pivo. Zřejmě i toto se podepíše na našem výsledku, při přesunu k základně nám jako tradičně začíná pršet, a strojník, který letos poprvé běží střízlivý, zřejmě myslící na něco úplně jiného než požární sport, i když tedy ženských družstev zde bylo opravdu pomálu, tedy přesně jedno, takže nevíme na co, si zapomene prohlédnout kohouty, nechává zadní otevřený a přední pravděpodobně zavřený. Což záhy zjistí. Po startu a menších zmatcích na základně, náš originální včera v noci vymyšlený systém selhává, strojník konečně nasaje. Co se dělo potom nemá v historii hasičských soutěží obdoby. Mašina nasála, všechna voda se valila dozadu a Máňa se pomalu kátila vpřed, strojník se v návalu odvahy vrhá na ní a s hrůzou v očích zjišťuje, že ani metrák živé váhy nepomáhá a společně se převrací na základnu. Při tom se přimotá do proudu vody, několik litrů jí spolyká a následně je odhozen vzad. Zbytek družstva vepředu spolu s diváky nechápe, co se děje. Nad základnou je desetimetrový gejzír vody, jak v Yellowstonském parku. Po povzbuzování přítomných, tak jí vypni, než se zmaří a odpovědi strojníka, asi jak když to nejde, se narážeč obětavě vrhá do vodní sprchy a ubírá plyn. Máňu se poté daří otočit zpět a konečně sama od sebe chcípne, asi už toho má dost. Bohužel toto nemáme natočeno, protože kameramani zdrhli před vodou. Pokud by to bylo, tak jsme aspirovali na nejlepší hasičské video sezóny, v kategorii komici roku. Odtahujeme Máňu zpět k vozíku, a po chvilce váhání jí nastartujeme a zjišťujeme, že asi vydrží všechno, i když podruhé bych to raději nezkoušel. Napravujeme chybu z prvního kola, dáváme si panáčky a pivo a po chvilce dohadování se rozhodujeme odběhnout i druhé kolo. Vymýšlíme nový systém a nakonec i přes menší zaváhání na rozdělovači zabíháme čas 27,20, což by, kdyby se časy nesčítali, znamenalo čtvrté místo. Bohužel časy se sčítají, a poněvadž ostatní dokončili, letos poprvé končíme na posledním místě. Někteří z nás odjíždí domů, zbytek si dává klobásku, piva a rumy, a protože místní borci odjíždí na noční soutěž do Tučap a zde skoro nikdo nezůstává vyrážíme s večerem domů také. Tedy kromě našeho proudaře, který s pár místními borci popíjí do časných ranních hodin a poté se potácí pěšky domů.

Koš - Matěj Petrů

Savice - Teodor Vyhlídal